Технології - ШІ розшифрував вавилонський гімн, втрачений більше тисячі років тому

ШІ розшифрував вавилонський гімн, втрачений більше тисячі років тому

У результаті міжнародної співпраці з Багдадським університетом професор Енріке Хіменес з Мюнхенського університету Людвіга-Максиміліана виявив вавилонський гімн, який вважався втраченим майже тисячу років. Про це повідомляє ScienceX.
Гімн, ймовірно, датується початком I тисячоліття до н.е. і був широко поширений, оскільки його копіювали діти у школах. Це дивує науковців, адже попри таку популярність, текст був невідомий сучасній науці.
Завдяки використанню платформи Electronic Babylonian Library дослідники змогли не лише оцифрувати всі відомі фрагменти вавилонських клинописних текстів, а й за допомогою штучного інтелекту знайти які з них належать до одного тексту. В результаті вдалося зіставити 30 табличок, що виявилися частинами одного гімну – це дозволило відновити повний текст, який складається з приблизно 250 рядків.
У гімні автор висловлює захоплення містом, описує архітектуру Вавилона, а також природні явища, як наприклад весняне розливання Євфрату, що зрошує поля – надзвичайно рідкісні мотиви для месопотамської літератури.
Окремо дослідників здивували описи ролі жінок у суспільстві, зокрема як жриць, – подібні згадки раніше не траплялися у відомих вавилонських текстах.
Гімн також вказує на толерантність мешканців міста до іноземців, що стало несподіваним відкриттям для істориків.
Руїни стародавнього Вавилона, розташовані за 85 км від Багдада, нині є об’єктом Світової спадщини ЮНЕСКО. Відновлення цього тексту є важливою віхою в осмисленні культурної спадщини Месопотамії.
Дослідження було опубліковане в науковому журналі Iraq.

Більше від автора

Новини спорту - Сербський фахівець очолив український клуб

Сербський фахівець очолив український клуб

Новини спорту - Політичне рішення: Ф'юрі вірить, що саме він переміг Усика

Політичне рішення: Ф’юрі вірить, що саме він переміг Усика

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *